Projekt “EU PETICA - igrom do zdravlja” pokrenut diljem Republike Hrvatske

Nakon uspješne edukacije učitelja na stručnom skupu „EU PETICA – igrom do zdravlja” i službeno je započela provedba projekta EU PETICA – igrom do zdravlja.

Podsjetimo, tijekom školske godine 2022./2023. Hrvatski liječnički zbor proširuje svoje javnozdravstvene aktivnosti uz potporu Europskog socijalnog fonda te uz PETICU u gradu Zagrebu, provodi dodatni projekt EU PETICA koji okuplja preko 400 sudionika u ruralnim dijelovima Hrvatske na području Slavonije, Dalmacije i Like.

Program EU PETICA provodi se u drugim razredima sljedećih deset škola:

OŠ Hinka Juhna Podgorač
OŠ Drenje
OŠ Jagodnjak
OŠ Silvije Strahimira Kranjčevića (Lovreć)
OŠ I.G. Kovačića Cista Velika
OŠ Silvija Strahimira Kranjčevića (Levanjska Varoš)
OŠ Draž
OŠ Ante Starčević Viljevo
OŠ kralja Tomislava Udbina
OŠ J.J. Strossmayera Trnava

Kako izgleda provedba EU PETICE – igrom do zdravlja?

Učenici drugih razreda spomenutih škola će kroz 10 predavanja i radionica posvećenih pravilnoj prehrani i tjelesnoj aktivnosti imati prilike naučiti više o stvaranju cjeloživotnih zdravijih navika. Predavanja i radionice provode njihovi učitelji uz pomoć novih edukativnih materijala i drugih nastavnih pomagala.

Tijekom provedbe programa učenike PETICE nastojimo razveseliti i potaknuti na usvajanje zdravih životnih navika podjelom edukativnih materijala i nastavnih rekvizita: majica, zdravog tanjura/frizbija, školice te sportske kocke. Nastavni materijali i pomagala osmišljeni su tako da potiču razmišljanje, kreativnost te lakše usvajanje ključnih poruka programa kroz igru. Tako će učenici uz pomoć Priručnika za zdrav život u ruralnim krajevima imati prilike upoznati sve dijelove Zdravljevstva – Žitnicu, Ribotok i Riblju Rivijeru, Mliječni Put, Mesni Okrug, Masni Lug, Orašar, Gornju i Donju Voćnicu te Gornju i Donju Povrtnicu, ali i Slatku Varoš. Saznat će zašto su Jabuka i Kupus izabrani za kraljicu i kralja Zdravljevstva, ali i otkriti tajnu šifru zdrave prehrane. Posebni naglasak kroz pripremljene materijale stavljen je upravo na promociju ruralnih dijelova naše zemlje, upoznavanje lokalnih običaja i vrijednosti te lokalne hrane, kao i načina njenog uzgoja.

Budući da se zdrave navike stječu kod kuće, u cijeli program bit će uključeni i roditelji kojima su također dostavljeni materijali pripremljeni upravo za njih. Osim toga, imat će prilike sudjelovati na pet kreativnih radionica koje će im pomoći da zdrave navike lakše uklope u svakodnevni život.

Zašto je važna kontinuirana evaluacija programa?

U sklopu programa PETICA aktivno i kontinuirano se provodi i evaluacija programa, a provodi se ispunjavanjem upitnika o znanju i navikama o pravilnoj prehrani te redovitoj tjelesnoj aktivnosti od strane roditelja i djece. Cilj evaluacije je ustanoviti učinkovitost programa putem pozitivnih statistički značajnih promjena u znanju i navikama djece i roditelja koji su sudjelovali u programu.

Preuzeto: Projekt “EU PETICA-igrom do zdravlja

objavio: Hrvoje Ćatipović   datum: 20. 3. 2023.

« Svibanj 2024 »